Faculty Research

The graduate faculty is composed of members from several units, including the Departments of Plant Biology & Pathology, Biochemistry and Microbiology, Ecology Evolution and Natural Resources, Landscape Architecture, Enviromental Sciences, Chemistry and the Department of Biological Sciences of the Faculty of Arts and Sciences New Brunswick. Faculty may also be affiliated with the Center for Theoretical and Applied Genetics, the Waksman Institute of Microbiology, the Bureau of Biological Research and the Center for Interdisciplinary Studies in Turfgrass Science.

  • Faith Belanger -- plant pathology/molecular biology/biotechnology: turfgrass molecular biology; endophyte interaction, fungal endophyte/grass interaction.
  • Joan W. Bennett -- Fungal Genetics, Mycology, Mycotoxins, Volatile Organic Compounds
  • Stacy Bonos -- Plant breeding and genetic improvement; perennial grasses for turf and biofuel; inheritance of disease resistance and stress tolerance; molecular and traditional breeding approaches
  • A.J. Both -- plant management: controlled environment agriculture; greenhouse systems; (alternative) energy systems
  • Chee-Kok Chin -- plant diversity/natural products/plant breeding and genetic improvement: asparagus improvement; bioactive fatty acids
  • Bruce Clarke -- plant pathology: turfgrass pathology, ectotrophic root infecting fungi
  • G. Charles Dismukes - Biological and chemical methods for renewable solar-based fule production, catalysis, photosynthesis, metals in biological systems and tools for investigating these systems
  • Juan Dong -- plant cell and development/molecular genetics: cell polarity, asymmetric cell division, stomatal development and patterning
  • Hugo Dooner -- molecular biology/biotechnology: functional genomics; homologous meiotic recombination analysis in maize
  • Edward Durner -- plant management: applied physiology; statistics; CSA management, student farms, organic food production, Physalis production, statistical analysis
  • Paul G. Falkowski - Biogeochemical cycles, photosynthesis, biological oceanography, molecular biology, biochemistry and biophysics, physiological adaptation, plant physiology, evolution, mathematical modeling, symbiosis
  • Joel Flagler -- people-plant relationships: horticultural therapy, ornamental horticulture
  • Chaim Frenkel -- Post harvest biology/ Cold stress/ Natural products/ Vanilla
  • Randy Gaugler -- plant pathology/molecular biology: Invertebrate pathology; parasitology; biological control
  • Andrea Gallavotti -- plant development/molecular biology: maize genetics and functional genomics; plant architecture; meristem development
  • Thomas J. Gianfagna -- postharvest pathology and physiology of fruit and cut flowers; Plant natural products and human health, endophytic fungi, mechanisms of disease resistance
  • Joseph Goffreda -- plant breeding and genetic improvement: peach, nectarine, apple, and apricot breeding
  • Ann B. Gould -- plant pathology: woody and herbaceous ornamental crop pathology
  • Steven Handel -- plant ecology: restoration ecology; plant population dynamics; population ecology and genetics; plant-animal interactions; microevolutionary changes in plant populations
  • Jean Marie Hartman -- plant ecology: ecological design and plant ecology research
  • Joseph Heckman -- plant management: Soil, soil fertility, soil testing, mineral nutrition, plant health, organic farming, organic farming history, compost, traditional food systems 
  • Bradley I. Hillman -- plant pathology/molecular biology/biotechnology: plant and fungal virology; fungal molecular biology; biocontrol
  • Bingru Huang -- Turfgrass stress physiology/biochemistry/molecular biology
  • Harry Janes -- plant management: controlled environmental agriculture; plant environmental interaction
  • Edmund Kirby -- molecular biology/biotechnology: molecular genetics of root morphogenesis and development; plant tissue culture
  • Donald Kobayashi -- plant bacteriology: biological control; bacterial genomics; bacterial/fungal interactions; biotechnology
  • Eric Lam -- epigenetics; programmed cell death; stress tolerance; renewable biomass; duckweeds; RNA therapeutics
  • Michael Lawton -- Disease Resistance, Fungal and Bacterial Pathogens, Fusarium Head Blight, Toxins, Programmed Cell Death, Physcomitrella patens, Functional Genomics.
  • Thomas Leustek -- metabolic control and engineering of plant metabolism, sulfur assimilation, nutrition, sensing, amino acid biosynthesis and regulation
  • Pal Maliga -- molecular biology/biotechnology/ plant breeding and genetic improvement: plastid molecular biology
  • Charles Martin -- molecular biology/biotechnology: cellular regulation; intracellular targeting and function of genes involved in the assembly of membranes at the ER surface
  • Joachim Messing -- molecular biology/biotechnology/plant breeding and genetic improvement: functional genomics; genomics; gene expression; maize improvement
  • William Meyer – plant breeding and genetic improvement: turfgrass breeding
  • Thomas Molnar – plant breeding and genetic improvement; ornamental and edible tree crops with a current focus on large-bracted dogwoods and hazelnuts
  • James Murphy -- turfgrass management, turf edaphology, adaptation of turfgrass species and cultivars to traffic stress
  • Peter Oudemans – plant pathology: blueberry/cranberry, Colletrotrichum physalospora coleophoma, GIS, NEWA
  • James Polashock -- plant breeding and genetic improvement/plant pathology: blueberry and strawberry improvement
  • Ilya Raskin -- biotechnology/phytochemistry/natural products/dietary supplements/functional foods/plant diversity/pharmacognosy/international development/biodiversity
  • Mark Gregory Robson -- Pesticide toxicology, human and ecological risk assessment.
  • James E. Simon -- plant diversity/natural products/plant breeding and genetic improvement: new crop development, plant domestication of high value crops, NonTimber Forest Species, sustainable development of indigenous resources
  • Lena Struwe -- Global plant diversity and evolution, biogeography and spatial patterns, historic and contemporary ethnobotany and sustainable bioprospecting of natural products
  • Nilgun Tumer -- molecular biology/biotechnology/biochemistry: molecular biology; cellular translation; viral infection
  • Nicholi Vorsa -- plant breeding, genetic improvement, fruit quality, polyphenolics, blueberry and cranberry breeding, genetic mapping
  • James F. White Jr. -- plant pathology; symbiosis; endophytic microbes; nutritional endosymbiotic systems; associative nitrogen fixation
  • Qing-Li Wu -- natural products chemistry and plant medicine
  • Ning Zhang -- Fungal ecology, phylogenetics and genomics, and molecular detection of fungal pathogens.